כפר סבא במשחק הראשון במוקדמות הצ'מפיונס. מי התלונן? | צילום: אריאל ימיני
מאחורי הקלעים של משחקי מוקדמות הצ'מפיונס של הפועל כפר סבא התרחשה דרמה של ממש. מקור עלום התלונן לאיגוד האירופי על כך שהכפר סבאיות שיתפו את קטיה שלסט ונסטיה ורמשטיין במשחק הראשון של המוקדמות למרות שלא החזיקו בשחרור בינלאומי מהאיגוד האוקראיני. האבסורד הוא ששתי השחקניות שיחקו בעבר במספר קבוצות בליגה הישראלית מבלי שהיה ידוע דבר על כך. בכפר סבא טוענים ששיתפו את השחקניות בתום לב.

המקרה הנ"ל מנע את שיתופן של שתי השחקניות במשחק הגומלין מול ז'שוב הפולנית, בו הפסידה הקבוצה 3:0 (25:21, 25:19, 25:15). למזלן הרע של הירוקות, שתי השחקניות משחקות על אותה משבצת, שחקנית אמצע, כך שהקבוצה עלתה למשחק הגומלין בהרכב מאולתר. הכפר סבאים ניסו להוציא את השחרור הבינלאומי כבר לאחר המשחק הראשון, אך ללא הועיל. בתחילה האמינו בעולם הכדורעף כי הקבוצה צפויה לספוג עונשים כבדים, עם זאת אתמול בלילה כבר נמסר מהקבוצה שלפחות לגבי שיתופה של נסטיה רמשטיין, הרי שהוא אושר על ידי האיגוד העולמי והקבוצה לא נקנסה. לגבי קטיה שלסט, החלטה צפויה להתקבל בימים הקרובים.   


במקביל מתנהל מאבק בין מכבי חיפה להפועל כפר סבא על שירותיה של המצליבה הרוסייה מרינה גלפרין. לטענת סגנית האלופה חיפה השחקנית עדיין מחזיקה בחוזה עם הקבוצה. עוד טוענים בחיפה כי השחקנית הונתה אותם, עזבה בתום העונה שעברה לרוסיה וטענה כי היא נשארת שם מאחר שהיא בהריון. גלפרין, מצידה, טוענת שהדבר אינו נכון, ובכפר סבא אף אמרו כי לטענתה חיפה חייבת לה כסף. הדבר הגיע לפתחו של היועץ המשפטי של איגוד הכדורעף, אייל יפה, שמצידו הקפיא את כרטיס השחקנית, פעולה המונעת מהשחקנית להשתתף במשחקי הקבוצה בארץ. כתוצאה, ביקשה הקבוצה דחייה של שני משחקיה הראשונים בליגת העל.

מרינה גלפרין במוקדמות הצ'מפיונס | צילום: אריאל ימיני

ניצב בדימוס יוסי סדבון, יו"ר חבר הנאמנים של הפועל כפר סבא, אמר אתמול (ד') למיינט עוד בטרם התקבלה החלטת האיגוד עולמי: "לגבי קטיה ונסטיה, שתיהן שחקניות חדשות אצלנו. הגיעו מרעננה לפני כחודש וחצי כאזרחיות ישראליות. אנחנו העברנו את המסמכים שלהן לאיגוד הכדורעף ולאיגוד האירופי. לא התקבלה שום הודעה, למרות שמחובתם של האיגודים שאליהם פנינו, שיש בעיה או צורך להסדיר שחרור בינלאומי (ITC) שלהן. על אף שהן שחקניות ישראליות, התחתנו עם ישראלים, עדיין מחויב תשלום והעברה להתאחדות הבינלאומית שגידלה אותן".


מרגע שהתקבל טלפון אנונימי שהן משחקות ללא אישור, ללא שחרור בינלאומי, מיד העברנו את התקציב לאוקראינים ופתחנו בקשה לשחרור בינלאומי, וההליך בטיפול. אני מניח שזה יסתדר בימי הקרובים".


יש אפשרות שתקבלו עונשים על שיתופן?


"אנחנו לא יכולים לקבל עונשים. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה. מי שיכול לקבל עונשים זה לא המועדון ששלח את כל המסמכים ופעל בתום לב. זה אמנם טעות אך בתום לב. אנחנו לא החבאנו אותן. רשמנו אותן כדין באיגוד הישראלי האירופי. שוב, לטענתנו המועדון פעל כשורה, התקלה לא נפלה אצלנו, זה היה צריך או להתברר באיגוד הישראלי או באיגוד האירופי, הרי ניתן לנו אישור לשחקן איתן".


לגבי מרינה גלפרין, אמר סדבון: "הגשנו תביעה לבית הדין העליון של התאחדות הכדורעף בצירוף כל המסמכים שמעידים על כך שהיא נרשמה כדין בכפר סבא לאחר שסיימה חוזה לשנה אחת בחיפה. הוצאנו לה שחרור בינלאומי (ITC), היא נרשמה כדין בכל המוסדות הבינלאומיים ועל פי התקנון של איגוד הכדורעף היא שחקנית מן השורה. היא קיבלה אישור מהבקרה התקציבית של האיגוד, שהיא שחקנית מן השורה אצלנו. טענתה של חיפה שהיא חידשה לה את כרטיס השחקנית ללא ידיעתה והסכמתה, לדידנו אין לה בסיס. והיא שחקנית מן המניין של הפועל כפר סבא".

הנושא הזה ייבדק בבית הדין ותינתן החלטה. היועץ המשפטי של איגוד הכדורעף, אייל יפה, הקפיא את השתתפותה של מרינה מבלי שהוא ראה חוזה שלה עם חיפה, רק על סמך הטענה והרישום במחשב. כאמור, הנושא הזה ייבדק. אנחנו משוכנעים שפעלנו כדין ושהיא שייכת לכפר סבא ולא לחיפה".